Краса Землі та аромат Небес: виставка картин і малюнків Шрі Чінмоя в Києві

Коценко К.Ф.,
доцент КНЕУ,
кандидат географічних наук

Після тривалої перерви до Києва прибувають картини і малюнки Шрі Чінмоя – всього 143 роботи. Картини і малюнки – це ще один аспект його багатогранної діяльності задля пробудження Божественного в людській свідомості.

Із таємницями малярського мистецтва Шрі Чінмой познайомився ще в юні роки, коли перебував в Ашрамі Шрі Ауробіндо, однак , як пригадує Художник, тривалий час «у мене не було особливого відчуття щодо картин чи малюнків». Через понад десять років після того, як Шрі Чінмой оселився в США, у листопаді 1974 року він прибув до Оттави , в Канаді, щоб запропонувати Концерт Миру. Одного разу , під час зливи до нього прийшло натхнення намалювати троянду: так розпочалася його подорож у царині малярського мистецтва, яка тривала до кінця його земного життя. Малював спонтанно, з надзвичайною концентрацією, часто – ночами. Здебільшого використовував акрилові фарби, різні за формою і розміром пензлі, іноді – шматочки поролону і навіть кінчики власних пальців.

До 3 жовтня 1975 року Шрі Чінмой завершив серію із 100 тисяч картин, іноді малюючи понад 16 тисяч щоденною «9 квітня 1976 року він намалював картину довжиною 8 метрів 23 сантиметри і шириною 3 метри 66 сантиметрів. Він назвав свій малюнок «Більший, ніж найбільший». Генрі Гельцаллер, керівник художньої колекції в Метрополітен-Музеї мистецтва в Нью-Йорку, побачивши її, здивувався: «Ця картина дивовижна! Увесь світ у стисненому вигляді».
Шрі Чінмой підкреслив, що «через своє мистецтво я хочу запропонувати простоту, яка, як я відчуваю, йде слідом за духовністю. Духовність означає єдність з Богом. В абстрактному мистецтві я намагаюсь побачити не тільки скінчене в Безмежності, але також Безмежність в скінченному» .

Художник зізнається, що його картини – переважно абстрактні, однак кожна картина втілює його власне стремління до Істини. «Я просто інструмент Бога». За одинадцять місяців художник написав сто двадцять тисяч картин! «Коли стаєш інструментом, нічого недосяжного немає. Ти стаєш просто інструментом вищої Сили» .

Шрі Чінмой назвав своє мистецтво «Джарна Кала», що в перекладі з Бенгальської мови означає «Водограй-Мистецтво». Це мистецтво, яке струменить як водограй із джерела творчості – вільно, спонтанно і багатогранно. «Більшу частину часу, коли я малюю, я отримую внутрішню радість, виявляючи те, чого раніше не знав…»

Кожна картина чи малюнок – це результат його внутрішнього бачення, пласт свідомості , який Художник підняв із глибин чи опустив із висот своєї медитації, і ручкою та пензлем надав йому форму, колір і особливий динамізм, наповнивши картину духовними якостями.

Запитання: Як найкраще медитувати на Ваші картини, іншими словами, як, медитуючи на картини, отримати від них якомога більше?

Шрі Чінмой: У кожної картини є те, що вона може запропонувати. Одній людині, що шукає Істину, може здаватися, що певна картина втілює більше Світла, ніж інші. Така людина може думати, що бачить світло в картині, але ви, як ще одна людина, що шукає Істину прийде і виявить, що ця конкретна картина наповнена Спокоєм. Третя людина прийде на виставку і побачить в тій же картині не світло, не спокій, а силу. Якщо вам потрібно принести у своє життя більше спокою, ніж ви маєте, тоді в той момент намагайтесь прикликати спокій, який втілює картина…

Людина не повинна бачити картину як шматок паперу або мазок пензлем. Ні. Будь-ласка, відчуйте, що картина – ваш близький друг. Ви можете розмовляти з ним, спілкуватися, тому що в ньому ви знайшли свого друга. ..Щоразу, коли ви бачите картину, яку цінуєте, будь-ласка, відчуйте, що давно позабутий друг тільки що з’явився перед вами. Що відбувається, коли до вас зненацька приходить старий друг? Ви отримуєте величезну радість і обмінюєтесь з ним ідеями, почуттями і переживаннями, збільшуючи власне світло і захват… Коли ви споглядаєте картину, будь-ласка, відчувайте красу, внутрішню красу, тонку красу картини… Це не однобічна гра… Ви уяви не маєте, як багато радощів дістав від вашої одухотвореної високої оцінки цей конкретний об’єкт, це Творіння Бога. У даному випадку висока оцінка – це вираз свідомої єдності. Так що, коли ви бачите силу в картині, ототожнюйтесь з цим аспектом сили. Ви не будете бачити папір чи картину.. Ви будете бачити тільки свідомість – реальність Бога, яку на даний момент ви називаєте силою, хтось інший – світлом, третій – спокоєм чи захватом. Не дозволяйте розуму бути активним в даний момент . просто увійдіть у свідомість – реальність і станьте ним».
На підтвердження того, що картини Шрі Чінмоя – жива реальність, одного разу Художник розповів правдиву історію, що відбулася в Галереї Джарна Кала в Нью-Йорку. Одного разу,прийшовши до Галереї, він відчув дуже сумну вібрацію: всі картини, без винятку, невтішно плакали. Причина свого суму картини пояснили так: «Ми втілюємо твоє світло, твоє устремління, твою реалізацію, твоє співстраждання, твою божественність, але ми не можемо відкрити твої якості, твої властивості, твою висоту і твою глибину. Єдиний спосіб, коли ми зможемо це здіснювати, якщо ми будемо виставлені по всьому світу в різних місцях. Оригінальні роботи не можуть перебувати всюди, але копії можуть бути виставлені і роздаватись безкоштовно. Таким чином мільйони і мільйони людей будуть отримувати світло, радість, задоволення і справжнє відчуття досконалості від нас»

Свідомість як реальність – основний герой картин Шрі Чінмоя. У нього є особлива серія, де ця реальність конкретно називається Художником: щастя, спокій, медитація, щирість, сад-серця, прогресс, братерство, досконалість, самоперевершення і т. д.

Запитання: Чи існують в картинах кольори, які надихають нас більше від інших?

Шрі Чінмой: “Це цілковито залежить від художника. В моєму випадку, немає такого кольору, який би щодня надихав мене більше від інших. Ні. В якийсь день блакитний надихає мене більше; в інший день – це може ти зелений або червоний або рожевий або жовтий. Деякі художники кажуть, існують певні кольори, які вражають переважну більшість часу , і в їх випадку – це правда. Але, в моєму випадку, це – інакше. Протягом одного дня я віддаю перевагу одному кольору, наступного – цей колір може не надихати мене зовсім. Через те, сказати, що деякі кольори більш духовні, ніж решта – буде помилкою. Бо всі кольори мають божественне Джерело: тому ми не можемо сказати, що деякі кольори не духовні.”

Малюнки птахів – унікальний напрям у творчості Шрі Чінмоя. 1991 рік, всіма біографами відзначається як дата, коли Шрі Чінмой почав малювати птахів масово, з феноменальною швидкістю, Однак один із його учнів А.Гаррінстон пригадує, що , коли Шрі Чінмой відвідав Європу, щоб прочитати в європейських університетах серію лекцій, присвячену різним аспектам духовності, то одного разу в Лондоні, в кав’ярні, очікуючи обід, на серветці намалював групу птахів: деякі з них сиділи на гілках дерева, деякі – літали. Учень згадує, що досить часто Шрі Чінмой малював птахів, підписуючи лист чи послання до учнів. Але тоді ніхто не міг передбачити, що прості ескізи птахів будуть цілковито трансформовані у нову форму мистецтва, який було започатковано в 1991 році на Мальті: Художник взяв папір і швидко намалював кульковою ручкою всього кілька ліній. З’явився птах, який летів у небі. Потім Шрі Чінмой малював їх один за одним. 5 січня 1994 року було завершено перший мільйон птахів, 1 квітня того ж року – другий, а 16 липня 1994 року – третій. Перші два мільйони було виставлено в Галереї Мистецтв в Оттаві (Канада). На 1996 рік Художник створив сім мільйонів малюнків птахів. До того ж, робота над створенням сьомого мільйона птахів тривала всього шість днів.

Малюнки птахів виконувались кольоровими кульковими ручками, акриловими фарбами , пером, фломастером, кольоровою крейдою чи навіть маркерами. Поодинці чи групами вони виникали на папері, рисовому папері, одязі, посуді … Вони різнились розмірами: різні за розмірами: від мініатюр в один, два, три міліметри , до одного метра.. Зображення визначено іноді кількома лініями, але вони сповнені життя та індивідуальності, проявляючи свої якості неповторної особистості.
Художник заявляв: «Кожний з цих птахів – молитва мого серця. Ці молитви я пропоную Найвищому Абсолюту – Господу Всевишньому».
Коли в Канаді було виставлено перший мільйон зображень птахів, один із американських журналістів Чідананда Бурке відмічав, що насправді «мільйон молитов зійшлись в одній точці, і галерея стала справжнім храмом поклоніння. Але немає нічого урочистого в цих молитвах-птахах. Вони буквально випромінюють енергію. Почуття радощів збуджує вигин їх крил, саме тіло і дзьоб… Якщо ці птахи – молитви, то те, перед чим схиляється Художник – є динамізм і різноманіття самого життя».

Шрі Чінмоя просили пояснити символізм птахів. Він відповів: «Для мене птахи мають дуже важливе значення на духовному рівні. Вони літають в небі, а небо – це свобода. Тому, коли птахи летять в небі, вони нагадують нам про безмежну свободу душі. Душа прийшла від Небес. Коли ми думаємо про птаха, ми також згадуємо наші Витоки, і це дає нам безмежну радість. Я відчуваю, що коли люди приходять сюди, щоб споглядати цих птахів, їх внутрішній голод по тому,щоб літати в небі буде вгамовано». В іще одному інтерв’ю він зазначив, що існує прямий зв’язок між цією внутрішньою свободою і спокоєм. «Кожний птах нагадує мені про свободу, і я відчуваю, що свобода – у спокої, а не де-небудь іще».

Чідананда Бурк слушно відмітив, що насамперед – це зовсім не птахи, а зображення людських душ у формі птаха. В зображенні кожного птаха за допомогою пензля чи ручки фактично закарбовано відбиток безсмертя душі як фрагменту Божественності. Більше того, оскільки Шрі Чінмой не тільки художник, але відомий Духовний Учитель, містик, він приніс ці душі, за їх власною згодою, вниз від Небес на допомогу людям. В книзі «Духовне життя» Шрі Чінмой відзначає: «Коли світ було створено, душі пішли різними шляхами. Ті, які прагнули до абсолютної Істини, безмежної Істини, вибрали людське тіло для того, щоб коли-небудь знайти, проявити і втілити Істину тут, на Землі…. Для цієї планети властиве внутрішнє поривання . З одного боку, вона темна, наповнена невіглаством, байдужістю до божественного життя. Але з другого боку, їй властиве величезне внутрішнє стремління, про яке поки що невідомо більшій частині людства. Коли внутрішнє поривання починає діяти, немає меж нашим можливостям, немає кінця розвитку».

«О світ – невігластво, хоча ти закував мої ноги, я – вільний.
Хоча ти поневолив моє тіло, я – вільний.
Я вільний, тому що не належу тілу.
Я вільний, тому я – пташина-душа,
Яка літає в Небі Безмежності.
Я – дитина-душа, яка замрілась
На колінах Безсмертного Всевишнього Володаря».

Малюнки птахів Шрі Чінмой здійснював у глибокій медитації. Коли один інтерв’юєр запитав його: «У вашому умі існує птах, коли ви малюєте ?», він відповів: «Коли я малюю, у мене в умі немає нічого. Я намагаюсь зберегти свій ум порожнім, вільним і тихим, настільки, наскільки це можливо. Зовнішній ум подібний до поверхні моря. На поверхні моря багато хвиль, воно дуже неспокійне. Але, коли ви занурюєтеся глибоко всередину, те ж саме море, – але всередині – одна незворушність і тиша. Саме тут ми знаходимо джерело творчості».

«В роботі Шрі Чінмоя не було ніякої непевності, ніякого вагання, – пише Мадурі – відомий автор біографічної роботи «Життя Шрі Чінмоя». Ніщо не перероблялось і не виправлялось. Здавалось, що елементи композиції проявляють себе самі, вистрибуючи в життя з-під руки Майстра, неначе були готові прийти у світ».

А Відагда Баннет, професор із Австралії, яка десятки років багатогранно досліджує життя і творчість Шрі Чінмоя, підкреслює, що «…через те, що ці птахи – не продукт ума, в них існує інтригуюча простота, графічна чистота. Вони перебувають на поверхні сторінки. Немає глибини перспективи в їх портретах, і все-таки вони – не статичні. Існує майже музикальний ритм в їх розташуванні, у внутрішній грі ліній і простору… Шрі Чінмой наповнює життям істоту кожного птаха простором між лініями, а також комбінацією звивин, які постійно змінюються: від хвилястих до кутових , а також лінями, які відбивають змах крил. Крім того, динамічні рухи, якими художник творить їх єство, якимось чином переносяться на птахів. Вони подібні до енергетичних полів, які пульсують життям. Птахи не обмежені деталями сценарію сторінки. Вони існують одні в білому просторі, вільні від будь-яких прикрас. Така ізоляція робить більш правдивим зображення їх внутрішнього сенсу».

Художник не зразу визначився з назвою малюнків-птахів. Коли він завершив свою першу серію із семи тисяч, він назвав її «Сім тисяч блакитно-золотих птахів» . Невдовзі з’явилася серія «Тринадцять тисяч замріяних душ». Пізніше – «Десять тисяч полум’яних крилатих пісень-птахів», потім -«Тринадцять тисяч покликів прагнення до Вічності» та «Дванадцять тисяч посмішок, присвячених Безмежності», і, нарешті – «Сім тисяч птахів Сходу сонця Безсмертя». Проте, коли кількість птахів досягла 62 тисячі, Шрі Чінмой дав їм назву «Шістдесят дві тисячі птахів спокою, які мріють про свободу» Відтоді ця назва назавжди залишилася за птахами Художника.

Перша велика птахів виставка – 32 000 малюнків Шрі Чінмоя відбулася у квітні 1993 року у міжнародному аеропорту Джона Кеннеді в Нью-Йорку. Птахів оформили у паспарту і вставили у металеві рами. Вони зайняли всю довжину Східного і Західного коридорів верхнього поверху терміналу – відстань, яка дорівнює двом футбольним полям. Вона користувалася таким успіхом, що її продовжили ще на місяць – до 31 травня.

Офіційно церемонія відкриття відбулася 23 квітня 1993 року Шрі Чінмой пригадав, що коли він прибув до Нью-Йорка з Індії в 1964 році, у віці тридцяти-трьох років, він заблукав в приміщенні терміналу цього аеропорту. «В 1964 році я заблукав, але тепер, в 1993 році, я відчуваю себе абсолютно впевнено всередині човна-серця-свободи Америки».
У цьому ж виступі Шрі Чінмой сказав дещо важливе про свободу: «Свобода можлива тільки тоді, коли у нас є мир. Справжня зовнішня свобода повинна базуватися на внутрішньому спокої. Без внутрішнього спокою не може бути й свободи: ні внутрішньої, ні зовнішньої. Цю свободу можна віднайти тільки у мирному домі-серці людства… Коли у нас є справжня внутрішня свобода, ми відчуваємо, що наш справжній дім значно ширший від цього нашого світу. Ми відчуваємо, що Безмежність – наш Справжній дім, Вічність – наш справжній дім, Безсмертя – наш справжній дім…Ці птахи летять у нашому небі-серці Безмежності, Вічності і Безсмертя, і це небо – серце безмежно більше, більш прояснене і сповнене, ніж небо, яке ми споглядаємо своїми людськими очима».

Художник дістав величезну радість, малюючи своїх птахів, тому вся його творчість випромінює особливу радість, яка наповнює життєдайною енергією і любов’ю до всього сущого. «Ці птахи нагадують мені про щастя, яке пронизує все, – говорив Художник. Куди б я не подивився, я бачу птахів і це дає мені якесь дитяче щастя. Кожний птах приносить мені величезну радість. Впродовж короткого часу я малюю його і відразу отримую радість…»

«О птах мого серця,
Ти – нове око і нове бачення мого життя.
Ти – сонце мого серця,
Ти – краса-звільнення.
Ти – прояснена пісня мого серця.
Ти – моя любов вселенська».

Влітку 1993 року виставка птахів була організована у Франції і в тому ж році Шрі Чінмоя було нагороджено премією престижної Академії Лютес. Друга колекція птахів була виставлена в Токіо та в Осаці, в серпні – в Манхеттені, Нью-Йорк.

25 вересня 1993 року Художник завершив 100 тисяч птахів, в листопаді – вони були виставлені в Оттаві. Коли готувалася експозиція в Оттаві, 19 жовтня 1993 року Шрі Чінмой звернувся до невеликої групи своїх учнів: « Я вирішив створити один мільйон птахів».
Перший мільйон було завершено 5 січня 1994 року, 1 квітня 1994 року – другий, 16 липня 1994 року – третій. Перші два були виставлені в Галереї мистецтв в Оттаві (Канада).

Швидкість, з якою Художник малював птахів, зростала. Для завершення четвертого мільйона в 1995 році йому знадобився лише 331 день. В окремі дні він малював 107 тисяч птахів! Коли він залишив землю 11 жовтня 2007 року у його доробку було майже 17 мільйонів птахів.

Вони такі різні! Чорно-білі та кольорові,об’єднані в групи, які зливаються в дивовижній неземній гармонії як рідні та близькі друзі; усамітнені та незалежні; птахи, які набирають висоту чи готові приземлитися; птахи, які летять в небі чи марширують маленькими рядочками, але в кожному разі – це неповторне диво, дарунок Небес – вони несуть стомленій Землі спокій і радість, надію на сповнення і світло…

Кольорова гама виражає їх певні якості. Блакитний птах живе у серці безмежної Безмовності, дружить з Безмежністю, він – друг усіх душ, які прагнуть до Істини. Зелений птах зберігає у своєму серці потік сили Безмежності і любить блискавичну швидкість. Крила червоного птах танцюють в безмежному океані сили. Срібний птах дружить водночас з Небесами і землею.  Жовтий птах – володар рідкісних якостей – Радощів самовідданості. Білому птаху притаманна чистота…

«Борись!
Запекло борись проти пітьми!
Твоя душа – блакитний птах
Всередині твого серця,
Відчайдушно хоче від тебе
Трансформації твого земного життя»
Шрі Чінмой

Література

1. Sri Chinmoy, Art: The Beauty of Earth and Fragrance of Heaven
2. Шрі Чінмой, АУМ, вид. II-3. №11. 7 листопада, 1976 р, стор. 27-31.
3. Шрі Чінмой. Промова в Галереї Джарна –Кала в Нью-Йорку 22 вересня 1977 року.
4. JarnaKala magazine, Vol.3 3., July-August-September, 1980.
5. Шри Чинмой. Речь на открытии выставки Джарна-Кала в Пуэрто-Рико, 19 июля 1976 г. Москва:Progress-Press, 2016
6. Шри Чинмой. Я приглашаю все устремленные души М., 1994
7. Madhuri. The Life of Sri Chinmoy. New-York: Agni-Press, 2001.
8. Vidagda Bannet. A magnificent Obsession
6. Animesh Harrington. Sketches in Time. Sri Chimoy’s bird drawing from 1976.
7. Chidananda Burke. The Strange Birds of Ottawa.

Коценко К.Ф.,
доцент КНЕУ,
кандидат географічних наук

Розклад роботи виставки

м. Київ, Галерея Митець, вул. Велика Васильківська 12

20 сiчня – 9 лютого
Пн-Чт 11:00-19:00
Сб, Нд 11:00-18:00
Вхід вільний

Довідки за тел – 073-8781327